(+90) 312 418 82 69

jfmo@jeofizik.org.tr

Milli Müdafaa Caddesi NO:10/7

06650 Kızılay/ANKARA
MENU
DÜZCEGÖLYAKA’DA59 MW BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

DÜZCEGÖLYAKADA59 MW BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

 

DÜZCE-GÖLYAKA`DA  5.9 (Mw) BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı`ndan alınan verilere göre; 23.11.2022 günü yerel saat ile 04:08`de merkez üssü Gölyaka (Düzce),  aletsel büyüklüğü 5.9 (Mw) ve Odak derinliği 6.81 km olan orta şiddetli bir deprem meydana gelmiştir.

Düzce`nin yanı sıra İstanbul, Bolu, Sakarya, Ankara, Kocaeli, Kütahya, Bilecik, Bursa, Zonguldak, Bartın ve İzmir`de hissedilen depremin ardından aynı bölgede büyüklükleri 5.9 ile 1.9 arasında değişen artçı sarsıntılar meydana gelmiştir. Depremin önemli bir hasara yol açmadığı, can kaybının yaşanmadığı 50 kişinin yaralandığı bilgisi alınmıştır.

DEPREM ÜLKEMİZİN GERÇEĞİDİR, GEÇMİŞTE YAŞANDIĞI GİBİ GELECEKTE DE YAŞANACAKTIR.

Bugünkü deprem muhtemelen Gölyaka-Sarıdere arasında kırılmamış Kuzeydoğu-Güneybatı uzanımlı kısımda meydana gelmiştir. Bu deprem Kuzey Anadolu Fayının ana parçaları üzeride olan bir deprem olmadığından, İstanbul depremini etkilemeyecektir.

Depremler ve doğal afetler ülkemizin kaçınılmaz bir gerçeğidir. Bu nedenle; toplumda deprem bilincinin oluşturulması, deprem ve afetlere karşı uygun yerleşim alanlarının belirlenmesi, güvenli binalar yapılması, deprem öncesi, sırası ve sonrası hazırlıklı olunması gerekmektedir.

Deprem ülkemizin gerçeğidir, geçmişte yaşandığı gibi gelecekte de yaşanacaktır.

Deprem zararlarını en aza indirmek için; mühendislik biliminin gerekleri dikkate alınmalı, zemin ve temel etüt raporları standartlara uygun yapılmalı, Riskli alanlar imara açılmamalı, bilimsel normlara dayalı yer seçimi yapılmalı, İmar Planına altlık teşkil eden jeolojik-jeofizik-jeoteknik etütler yapılmalı, ada ve parsel bazlı tüm yapılaşmalarda mühendislik hizmeti almayan hiçbir uygulamaya ruhsat verilmemelidir.

Düzce ve çevre illerde deprem korkusunu yaşayan  ve yaralan vatandaşlarımıza  geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve hasarlı binalarda bulunmamalarını öneriyoruz. Artçı depremler hasarlı binaların çökmesine neden olabilir.  

TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI

19. DÖNEM YÖNETİM KURULU


 

Okunma Sayısı: 277