(+90) 312 418 82 69

jfmo@jeofizik.org.tr

Milli Müdafaa Caddesi NO:10/7

06650 Kızılay/ANKARA
MENU
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü,

Gönül isterdi ki bu anlamlı günü hak mücadelesini veren kadınları anmanın yanı sıra o kaotik günlerin geride kalmasının sevincinde yaşayalım. Ama maalesef bu 8 Mart’a da acıların gölgesinde giriyoruz.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2022 yılı verilerine göre geçtiğimiz 2022 yılında 334 kadın arkadaşımızı yitirdik. Bunun yanı sıra yaşadığımız depremler sonucunda birçok kadın yaşamını yitirdi, kalanların durumu ise maalesef çok iç açıcı değil. Bir kadının en temel ihtiyacını dile getirmesinin dahi garipsendiği, “Direkt ped denmesin, daha adaplı(!) dile getirilsin” tartışmalarının olduğu bir ortamda, tek yaşayan kadınların, LGBTİ+’in barınma sorunlarını da maalesef üzüntüyle takip ediyoruz.

Kadını koruyan İstanbul Sözleşmesi’nin daha iyisini getireceğiz diyerek kaldırılmasının ardından ne yitirdiğimiz canlar ne de şiddetin azalmadığını geçen zamanla beraber hep birlikte görmekteyiz. Henüz dört gün önce polis korumasında çocuklarını görmeye giden kadının bıçaklanarak katledilebilmesinin mevcut yasaların kadını değil de suçluyu koruduğunun en büyük göstergesidir. İyi hal adı altında, bir takım elbiseyle temizlenen eller, kadınların katlini doğurmaktadır. Kadının yaşam hakkını tahsis etmesi gerekenler maalesef bugün onun yerine kadınlara Taksim’i yasaklamayı uygun görmüşlerdir.

İşte bu yüzden bugün her zamankinden daha fazla dayanışmaya ihtiyacımız var. Bugün kalan gidenin, sesini çıkartabilen çıkaramayanın sesi olmak zorunda.

Eşit, özgür, adil bir ortamda var olabildiğimiz günlerin umuduyla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz kutlu olsun.

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası
17. Dönem İstanbul Şube Yönetim Kurulu
 
Okunma Sayısı: 109