(+90) 312 418 82 69

jfmo@jeofizik.org.tr

Milli Müdafaa Caddesi NO:10/7

06650 Kızılay/ANKARA
MENU
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN.

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN.

8 Mart Dünya kadınlar günü, emekçi kadınların,  eşit işe eşit ücret, günde sekiz saat çalışma, iyi çalışma koşulları ve insanca yaşam  talepleriyle, ABD‘nin New York Eyaleti‘nde 8 Mart 1857 yılında başlattıkları mücadelesinde  hakları uğruna can verdikleri  gündür.

8 Mart; ailede, toplumda, siyaset, sosyal ve ekonomik alanlarda eşitliğin sağlanması, emeğin sömürüsünün ve ayrımcılığın sonlandırılması, kadına şiddet, taciz, tecavüz ve kadın cinayetlerinin önlenmesi, kültür, ekonomik ve hukuk alanlarında gerekli çalışmaların yapılması taleplerinin yükseltildiği mücadele ve dayanışma günüdür.

Özellikle son yıllarda kadınlara yönelik şiddet çok ciddi boyutlarda artmıştır. Kadınlar gerek evlerinde gerekse iş ortamlarında şiddete maruz kalmaktadırlar. Kadın cinayetlerinin böylesine yükselişte olduğu, kadına yönelik şiddetin tırmandığı bir dönemde "Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev içi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” olan İstanbul Sözleşmesi feshedilmiştir.

Kadın cinayetlerinin, taciz ve tecavüzlerin, kadına yönelik şiddettin önüne geçilmesi için etkin önlemler geliştirilmeli, devletin tüm mekanizmalarında toplumsal cinsiyet eşitsizliğine son verilmelidir. Kadın katillerine uygulanan haksız tahrik, iyi hal indirimleri gibi cezasızlık politikalarından vazgeçilmelidir. İstanbul sözleşmesi tekrar imzalanmalı ve 6284 sayılı kanunla birlikte etkin şekilde uygulanmalıdır.

İnsanlık suçu olan; kadına yönelik şiddeti, işkenceyi, taciz ve tecavüzleri, kadın cinayetlerini nefretle kınıyoruz.

Kurtuluş savaşında ve modern, çağdaş cumhuriyetin kuruluşunda olmak üzere; yaşamımızın her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten yetiştiren, yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren, ailenin ve toplumun temel taşı olan kadınlarımızın ve kadın meslektaşlarımızın, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü yürekten kutluyoruz.

Her türlü şiddete, ayrımcılığa tacize, tecavüze uğrayan bu uğurda canını yitiren kadınları saygıyla anıyoruz.

Kadın erkek yan yana, omuz omuza, yaşamın her alanında!

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası

  1. Dönem Yönetim Kurulu

08 Mart 2023

Okunma Sayısı: 274