(+90) 312 418 82 69

jfmo@jeofizik.org.tr

Milli Müdafaa Caddesi NO:10/7

06650 Kızılay/ANKARA
MENU
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

Büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün "En Büyük Eserim" dediği, Milli Egemenliğe dayanan ve gücünü halktan alan Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 100. yıldönümünü kutlamanın heyecanını, coşkusunu ve onurunu yaşıyoruz.

19 Mayıs 1919‘da Samsun‘a çıkıp Milli Mücadeleyi başlatan Mustafa Kemal Atatürk‘ün, 29 Ekim 1923 tarihinde, "Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir." diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Ulusumuza bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde, Türk Milletinin yazdığı Kurtuluş Savaşı destanının sonucunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti laik ve sosyal bir hukuk devletidir. İlelebet yaşayacaktır.

29 Ekim 1923 tarihinde ilan edilen, bugün yüzüncü yılını kutladığımız Cumhuriyet, karanlıktan aydınlık bir geleceğe bilimle akılla yürüme azminin büyük bir zaferidir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında Cumhuriyetimizin devrim ve değerlerinin  korunması ve geliştirilmesi için üzerimize düşen görev ve sorumluluğun bilinciyle, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, Atatürk’ün dediği gibi “muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkarmak”  için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Cumhuriyet; modernleşme aydınlanmadır. Cumhuriyet, milletimizin var oluş mücadelesinin sonucudur. Cumhuriyet, çağdaşlık, akılcılık, bilimsellik, eşitlik ve özgürlüktür. Büyük bir düşünce devrimidir.

Bağımsızlık mücadelemizin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere bu eşsiz vatan uğruna canını veren tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve rahmetle anıyoruz.

Tüm ulusumuzun ve meslektaşlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyoruz.

29.10.2023

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası

19.Dönem Yönetim Kurulu
Okunma Sayısı: 489