(+90) 312 418 82 69

jfmo@jeofizik.org.tr

Milli Müdafaa Caddesi NO:10/7

06650 Kızılay/ANKARA
MENU
1-7 Mart Deprem Haftası Basın Bildirisi

1-7 Mart Deprem Haftası Basın Bildirisi


6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş İli, Pazarcık ve Elbistan İlçeleri merkezli iki büyük depremde yaşadığımız ve büyük bir yıkıma neden olan depremler, bir kez daha zemin etütlerinin ve denetimin önemini ortaya koymuştur. Kahramanmaraş merkezli depremlerin, kilometrelerce uzağında olan illerdeki binalarda ağır hasara ve yıkımlara sebep olması niteliksiz/denetimsiz yapı stoğu ve zemin etüt çalışmalarındaki eksikliklerdir.

Yaşadığımız son depremlerin bize gösterdiği, Jeofizik Mühendisleri Odası olarak defaatle ilgililere ve kamuoyuna söylediğimiz üzere vatandaşlarımızın ve birlikte yaşadığımız canlıların can ve mal sağlığı için denetimli mühendislik hizmeti almış yapılarda yaşamamız tek seçenektir. Bu kapsamda zemin etüt çalışmalarının arazide kontrolü büyük önem arz etmektedir. İlçe belediyelerinde zemin etüdlerini kontrol edecek yeterli sayıda Jeofizik Mühendisi istihdamı bu nedenle hayati önem taşımaktadır.

Depreme dayanıklı yapı ve kentlerin yapımında Jeofizik yöntemlerin yasa ve yönetmeliklerde belirleyici olması ve deprem dalgalarının zemin içerisindeki davranışının hasar oluşturmada ve deprem dayanıklı yapı tasarımında son derece önemli olduğu unutulmamalıdır.

Jeofizik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak, İstanbul Valiliği ve AFAD tarafından hazırlanan İl Risk Azaltma Planı’na uyarak depreme dirençli kentler oluşturmak ve güvenli yapılaşma için, ülkemiz ve vatandaşlarımız adına, İmar Kanunu ve ilgili yönetmeliklerce belirtilen hususlara hassasiyetle uyulmasını ve kamusal denetimin yapılmasını talep etmekteyiz.

Başta son yaşadığımız 6 Şubat depremleri olmak üzere Ülkemiz tarihinde yaşadığımız depremlerde hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, içinde bulunduğumuz 1-7 Mart Deprem haftası milat olarak afetsiz günler dileklerimizle;

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Okunma Sayısı: 47